Точната дата на произхода на килимарството се крие в мъглите на времето. Дори в Стария Завет се казва за палатка, изработена от тъкани одеяла.
Усъвършенстваните текстилни техники, използвани в производството на килими, показват дълга история на развитие и богат опит в това изкуство. Според учените „Пазирик“ не принадлежи към създаването на номадски племена, той е продукт на един от цеховете на центъра за производство на килими от епохата на Ахеменидите.
Останалите съкровища от килима са запазени само писмено.
Историческите сведения показват, че дворецът на Кир Велики (преди над 2500 години) в Пасаргаде е бил украсен с великолепни килими. Александър Велики, според историческите източници, е бил заслепен от великолепието на килимите, покрили гроба на Кир Велики.
Към 6-ти век персийските тъкачи са достигнали върха на уменията, за което свидетелстват писмени източници. Легендарният бахарестански килим от Хосров I, изобразяващ английска градина, е изтъкан през този период за главната зала на великолепния сасанидски дворец в Ктезифон, в района на сасанидския Ккварван (сега Ирак), в чест на персийската победа над римляните и завладяването на Арабския полуостров.
Историята е запазила за нас история за този шедьовър на персийските майстори.
Легендите разказват, че когато килимът е бил разстлан, пролетният въздух сякаш се понесъл през залата. Въображението на онзи, който се възхищаваше на килима, се отворило и се чула водата, избродирана с прозрачни скъпоценни камъни, ароматът на цветя бил опияняващ, свежестта на плодовете привличала, звукът на вятъра се чувал, играейки с листата на дървета, бродирани със скъпоценни камъни, съвършенството на Земята, бродирано със златни нишки, било ослепително.